International Wine And Spirits Academy


 
 
 

Mey|Diageo Türkiye tarafından kurulan International Wine & Spirits Academy, alkollü içecek sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefliyor. Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedefleyen merkez, bütünsel bir yeme&içme eğitimine destek oluyor.

Mey|Diageo Türkiye tarafından kurulan ve turizm, gastronomi sektöründeki kalifiye eleman ihtiyacına cevap verme amacıyla faaliyetlerine başlayan International Wine and Spirits Academy (IWSA) yeme & içme sektöründe kariyer yapma ve uzmanlaşma arayışında olanların gelişimlerine katkıda bulunacak bir kariyer platformu olmayı hedefliyor.

 

Sektör çalışanları IWSA’nın hazırladığı programla T.C. Millî Eğitim Bakanlığı onaylı Fermente ve Distile İçecek Servis Elemanı Yetiştirme Kurs Programı’ndan faydalanabiliyor. Londra merkezli WSET’in (Wine & Spirits, Education Trust) Türkiye’deki program temsilcisi olan Mey|Diageo, IWSA ile uluslararası programlarına da devam ediyor. Konusunda uzman bir eğitim kadrosunun oluşturduğu programda; MEB uygulamalarına ek olarak, uluslararası geçerliliğe sahip WSET, 1. 2. 3. Seviye Şarap, Distile İçecekler 1. ve 2. Seviye, Anason Akademisi 1. Seviye ve Anadolu Üzümleri seminerleri ile Worldclass ve Diageo Bar Academy profesyonel seminerleri de sektör çalışanlarına sunuluyor.

 

Istanbul’da şehrin en ulaşılabilir merkezinde, Şişli – River Plaza’da faaliyette olan IWSA, bünyesinde 2 adet 30’ar kişilik derslik, 1 adet bar uygulama sınıfı, kütüphane, uygulama bar alanları, toplantı odası ve restoran uygulama alanı bulunuyor.

- 22 Şubat 2020’de “Anason Muhabbetleri”nin ilki gerçekleşti. Edebiyattan müziğe, sosyolojiden tarihe, tarımdan sinemaya; çilingir sofrasına dair pek çok konu Sevim Gözay, İlber Ortaylı, Ahmet Uhri, Erdir Zat, Fügen Basmacı ve değerli birçok konuğun uzmanlık alanlarıyla katkı sağladığı bu sempozyum, meze molaları ve bol bol muhabbetle sektörü bir araya getirdi.
- Ekim 2020 itibarıyla IWSA’da gerçekleşen The Meets The Chef, Tasty Cinema, Mantarlı Lezzetler gibi atölyeler online olarak katılımcılarla buluşmaya başladı. .
- 500 yıllık rakı kültürünün temel bilgilerinin konunun uzmanları IWSA Yöneticisi Ayça Budak ve Mey|Diageo Kalite, Teknik ve İnovasyon Müdürü Duygu Beypınar’dan öğrenilebildiği Anason Akademisi 1. Seviye Programı, Kasım 2020 itibarıyla farklı coğrafyalardan katılımcılarla online olarak yapılıyor. .
- Ocak 2021’den beri; şarap eğitmeni, yazar ve yeme-içme sektörünün önemli isimlerinden Levon Bağış ile IWSA Yöneticisi Ayça Budak “Anadolu Üzümleri”ni birlikte anlatıyor. Antik çağda asma ve şarap üretiminden bölge bölge Anadolu’daki üzümlere kadar pek çok konunun anlatımı ve 7 bölgenin farklı yemekleri ile farklı üzümlerinin eşleştirildiği online atölye, her ay katılımcıları online olarak bir araya getiriyor..
- IWSA Yöneticisi Ayça Budak’ın konusunda uzman kişilerle gerçekleştirdiği “Ayça Budak ile Tadımlık Sohbetler” isimli podcast serisine Spotify Soundcloud Applepodcast üzerinden erişilebiliyor..

 Detaylı bilgi için: www.iwsa.com.tr
 
​​​​​