İhracatımız

Rakı İhracatı

Kurulduğu günden bu yana Mey’in stratejileri arasında rakı ihracatı önemli bir yere sahiptir. 2004 yılında rakı ihracatı 20 ülke ile sınırlıyken, günümüzde Almanya, ABD, İngiltere, Kuzey Kıbrıs, Irak, Benelux, İsviçre, Yunanistan, Fransa, Türki Cumhuriyetler ve Doğu Avrupa ülkeleri dahil olmak üzere 40’dan fazla ülkeye rakı ihracatı gerçekleştirilmektedir.

2004 yılında rakı ihracatı 1,2 milyon litreyken, uluslararası pazarlama aktivitelerine ağırlık verilerek, birçok Avrupa ülkesinde gerçekleştirilen faaliyetler ile Yeni Rakı’nın ihracatı son 4 yılda 4 katına çıkmış ve 5 milyon litreye yaklaşmıştır. Mey olarak hedefimiz, çift haneli büyümelerle önümüzdeki beş yıl içerisinde rakı ihracatını ikiye katlamaktır. İhraç ettiğimiz rakıların yüzde 100 yerli girdi ile üretildiğini belirtmekten gurur duyuyoruz.

“Yeni Rakı” markamız yalnızca Türkiye’de değil, dünya anasonlu içki pazarında da önemli bir konuma sahiptir. En önemli uluslararası sektör raporlarından “Impact Databank 2013” raporuna göre Yeni Rakı anasonlu içkiler pazarında ciro olarak lider marka pozisyonundadır. Global alkollü içkiler pazarında ise en değerli 17. içki markasıdır.

Mey, Diageo’nun uluslararası alandaki bilgi birikimi ve deneyimi sayesinde Yeni Rakı ile dış pazarlarda hızlı bir büyüme ve dağıtım sürecine girmiştir. “Yeni Rakı” markamız için uluslararası alandaki pazarlama faaliyetlerimiz birçok ülkede devam etmektedir. ​