İhracatımız

Rakı İhracatı

Kurulduğu günden bu yana Mey|Diageo’nun stratejileri arasında rakı ihracatı önemli bir yere sahiptir. 2004 yılında rakı ihracatı 20 ülke ile sınırlıyken, günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nden Japonya’ya, Avustralya’dan Almanya’ya kadar 30’dan fazla ülkeye ihracat yapılırken en büyük pazarlar arasında: Almanya, İngiltere, ABD, Hollanda, Avusturya, Fransa, yer alıyor. 2020 senesinde yapmaya başladığı yatırımlar ile özellikle Avrupa ülkelerindeki satışlarını 40% üzerinde büyüten Mey|Diageo’nun yerli markası ile sağladığı kilo başı ihracat geliri ise Türkiye ortalamasının yaklaşık 7 kat üstünde 8,5 dolar olarak gerçekleşiyor.

2004 yılında rakı ihracatı 1,2 milyon litreyken, uluslararası pazarlama aktivitelerine ağırlık verilerek, birçok Avrupa ülkesinde gerçekleştirilen faaliyetler ile Yeni Rakı’nın ihracatı son 4 yılda 4 katına çıkmış ve 5 milyon litreye yaklaşmıştır. Mey|Diageo olarak hedefimiz, çift haneli büyümelerle önümüzdeki beş yıl içerisinde ihracatımızı üçe katlamaktır. Pandemi sürecinde ihracata hız vererek ülke ekonomisine katkısını güçlendirmeyi hedefleyen Mey|Diageo, 2020 yılında 3,5 milyon litre ürün ihraç ederek ülkeye 45 milyon dolar döviz kazandırdı. İhraç ettiğimiz rakıların yüzde 100 yerli girdi ile üretildiğini belirtmekten gurur duyuyoruz.

“Yeni Rakı” markamız yalnızca Türkiye’de değil, dünya anasonlu içki pazarında da önemli bir konuma sahiptir. Uluslararası platformda önemli sektör raporlarından “IWSR 2019” raporuna göre Yeni Rakı toplam litre hacmi bazında dünya’nın 1 numaralı rakı markasıdır.

Mey|Diageo , Diageo’nun uluslararası alandaki bilgi birikimi ve deneyimi sayesinde Yeni Rakı ile dış pazarlarda hızlı bir büyüme ve dağıtım sürecine girmiştir. “Yeni Rakı” markamız için uluslararası alandaki pazarlama faaliyetlerimiz birçok ülkede devam etmektedir. Uluslararası distile alkollü içkiler yarışmalarında Mey|Diageo’yu temsil eden Yeni Rakı, 2020 yılında San Francisco Spirits Competition’da ‘Rakı ve Ouzo’ kategorisinde ‘Double Gold’ madalya, Berlin International Spirits Competition’da ise Diğer Distile Alkollü İçkiler kategorisinde ‘Rakı of the Year’ ünvanı almaya hak kazanmıştır.