Meşe Fıçılarda Olgunlaşan Tat

Viski kategorisinde, Diageo bünyesinde ülkemizde dağıtımını üstlendiğimiz uluslararası markalarımız olan harmanlanmış viskiler Johnnie Walker, J&B, Dimple, Vat 69, Bell’s;

Single malt viskiler Talisker, Lagavulin, Cardhu, Caol Ila, The Singleton of Dufftown, Glenkinchie, ve Oban;

Amerikan viskisi ise Bulleit Bourbon’dan oluşuyor.

Viski, adını eski Kelt dilinde "yaşam suyu" anlamına gelen "uisge beatha"dan (üske bea) alır.

Yüksek kalitede %100 arpa (single malt viski için) ve farklı tahıllar (single grain viski için), doğal nehir ya da kaynak suyu ve bitki kömürü (peat) kullanılarak elde edilen alkolün bakır imbiklerde damıtılıp uzun yıllar “meşe fıçılarda” olgunlaştırılması sonucu elde edilir. Fıçılarda gerçekleşen olgunlaşma aşaması viskiye rengini, aromasını ve lezzetini katan en önemli süreçlerden biridir.

Üretildikleri bölgelerin viski üretim dokunuşları ve yıllandırma süreçlerine göre viskiler farklılık gösterir ve genellikle üretildikleri ülkelerin adıyla sınıflandırılır. İskoç “Scotch” viskisi, İrlanda “Irish” viskisi, Amerikan “Bourbon, Rye” viskisi, Kanada viskisi ve Japon viskisi en bilinen örneklerdir.

İskoçya coğrafi açıdan viski üretimi için tüm özellikleri taşır ve 4 ana viski bölgesinden oluşur: Lowland, Highland, Speyside ve Islands. Bu bölgelerin coğrafi yapısı, iklim farklılıkları ve doğal flora özelliklerine göre hem damıtılan alkol hem de yıllanma süreçlerinde kazandıkları karakterler değişkenlik gösterir.

İskoç viskisinin özelliklerinden bir diğeri ise su kaynakları bakımından zengin bir ülkede üretimin gerçekleşmesidir. Viskinin yapım aşamasındaki en önemli adımlarından biri olan doğal ve kaliteli kaynak sularına sahip olması çok sevilen ve beğenilen İskoç viskisinin sırlarından biridir.