Alkol Tüketimi

Alkollü İçeceklerin Tüketimi

Yetişkin tüketiciler tarafından bilinçli olarak tüketilen alkol, birçok kişinin günlük yaşamındaki kutlamaların ve özel anların bir parçasını oluştururken, alkolün aşırı tüketilmesinden kaynaklanan sorunların bazı tüketicilerin kendilerine ve başkalarına zarar vermelerine neden olduğunun farkındayız. Bu durumun bilinçli alkol tüketicilerine, topluma ve alkollü içkiler üreticisi firmalara zarar verdiğinin bilincinde bir şirket olarak; bu sorunları çözmek için kamu ve diğer kuruluşlar ile işbirliği içerisinde üzerimize düşen sorumlulukları yerine getiriyoruz.

Mey olarak, markalarımızı yalnızca 18 yaşından büyük yetişkinlere sunmaya büyük bir özen ve hassasiyet gösteriyoruz. Alkollü araç kullanımı, reşit olmayanların alkol kullanması ve aşırı alkol tüketimi de dahil olmak üzere, alkollü içkilerin aşırı tüketiminden kaynaklanan sorunlarla mücadele edecek programlara, uygulamalara ve politikalara destek veriyoruz. Tüketicilerimizi, alkol tüketmek veya tüketmemek konusunda sorumluluk sahibi kararlar vermeye teşvik ediyor ve sadece Türkiye’de değil, Diageo çatısı altında dünyanın her yerindeki çalışanlarımızdan da aynısını bekliyoruz.

Faaliyet gösterdiğimiz ülkeler genelinde, çalışanlarımıza sunduğumuz DRINKiQ eğitim kursu ile onları birer sorumlu tüketim elçisine dönüşmeye çağırıyoruz.

Sadece çalışanlarımıza değil, tüketicilere yönelik de alkolle ilgili sorumluluk sahibi kararlar almaları için gereken bilgileri sunmaktayız. DRINKiQ.com konuyla ilgili çalışmalarımızı online olarak hayata geçirdiğimiz bir platformdur. 2008 yılında kurulan DRINKiQ.com, 8 dilde hizmet veren 18 ulusal web sitesiyle birlikte, alkolün aşırı tüketilmesinden kaynaklanan sorunlara ilişkin farkındalığı artırmak ve yaşanan olumsuz deneyimlerin azaltılmasını sağlamak için gerekli bilgileri paylaşmak amacıyla oluşturulmuş, küresel bir girişimdir. Sitede ayrıca tümüyle Diageo’ya ait olan markalara ilişkin beslenme, alerji ve alkol içeriği bilgilerine de yer verilmektedir.

Mey ve Diageo, aşağıdaki konularla ilgili etki yaratabileceği üç alana odaklanmış durumdadır:

  • Sorumluluk sahibi bir pazarlama anlayışı geliştirmek adına şirket ve sektör genelinde yüksek standartlar belirlemek ve her alandaki müşterilerimize ve iş ortaklarımıza markalarımız hakkında faydalı bilgiler sunmak.
  • Farkındalığı artıracak girişimlerin uygulanabilirliğini sağlamak ve alkolün aşırı tüketiminden kaynaklanan kullanımın yarattığı sorunları "Sıfır tolerans" ile en aza indirmek için kamu ve diğer kuruluşlar ile birlikte çalışarak tutum ve davranış değişiklikleri yaratmak.
  • Etkili ve hedef odaklı, gerçek verilere dayanan alkol tüketimine ilişkin düzenlemelere destek vermek ve küresel, bölgesel ve ulusal seviyelerde paydaş diyalogunun oluşmasını teşvik etmek.

Tüm bu konular hakkında daha fazla bilgi almak için Diageo Sustainability & Responsibility raporunu inceleyebilirsiniz. ​​