Kültür

Kültür

Bu topraklarda hüznü de sevinci de paylaşma alışkanlığından doğan sosyalleşme kültürü var. Her dönemde zamanın ruhuna uyan kapsayıcılığı temsil eden modern yaşam tarzı kültürü var. Sanattan, felsefeden ve yemekten beslenen yaratma kültürü var. Biz Mey|Diageo olarak bu üç kültürün birden temsilcisiyiz. Kendimizi kültürel bir mirasın taşıyıcısı olarak görüyoruz.

Kültür arşivi oluşturulması, katkı sağlamak üzere yoğunlaştığımız alanların başında geliyor. 2010 yılında Rakı Ansiklopedisi’ni, 2017 yılında Rakı Gastronomisi’ni, 2019 yılında Hayat Dudaklarda Mey kitabını, rakı kültürünün duayen isimlerinden Vefa Zat’ın gastronomi dünyasına ışık tutan kitaplarını ve birçok meze kitabını destekleyerek bu kültürün gelişimine katkıda bulunduk. Tan Morgül’ün İstanbul Meyhaneleri belgeselini desteklemekten büyük mutluluk duyduk.

Ayrıca sektör çalışanlarının hizmet standardını yükseltmek amacıyla kurduğumuz Uluslararası Şarap ve Distile İçki Akademisi’nde (IWSA), bugüne kadar ücretsiz eğitim verdiğimiz garson/sommelier sayısı on binleri geçti. Şarap ve rakı kültürü hakkında bilgi edinmek isteyenler de akademinin kütüphanesinden ve ücretli eğitimlerinden yararlanabiliyor ya da atölye çalışmalarına katılabiliyor.